Co to jest Borelioza? Jak sobie z tym poradzić?

Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Walka z nią może być uciążliwa, dlatego niezbędna jest profilaktyka, a także w porę podjęta diagnoza, by móc jak bezzwłocznie rozpocząć leczenie.

Kliniczne objawy

Leczenie Boreliozy - Vocs.plWykrycie boreliozy jest osiągalne dzięki badaniom, jednak dolegliwość daje też pewne specyficzne symptomy, które każdy zainfekowany może sam zauważyć. Wczesne symptomy obejmują pojawienie się specyficznego rumienia, który zdaje się wędrować i etapowo rozsiewać. Może on wyłonić się nawet po mniej więcej miesiącu od ugryzienia, dlatego trzeba bacznie monitorować strefę ugryzienia przez kleszcza. Pojawiają się też objawy podobne do grypy, takie jak wysoka temperatura ciała, ból, zawroty głowy i osłabienie. Po skończeniu początkowych objawów, u części pacjentów schorzenie rozszerza swój krąg, uderzając na inne układy. Może wywoływać zapalenie stawów, neuroboreliozę lub proces zapalny serca. Często występuje też porażenie nerwu twarzowego.

Wykrycie choroby

Identyfikacja choroby przez lekarza wymaga badań serologicznych, oprócz charakterystycznego rumienia wędrującego. Badania na boreliozę przeważnie zleca specjalista chorób zakaźnych, ale może je polecić także dermatolog, neurolog lub okulista, w zależności od pojawiających się symptomów.

Badanie serologiczne oznaczają immunoglobuliny przeciw boreliozie, jednak często we wczesnej fazie choroby nie jest to pewny dowód boreliozy, ponieważ występują one również we krwi osób zdrowych. Ponadto testy serologiczne mają sens dopiero po mniej więcej 3 do 4 tygodni po zainfekowaniu przez kleszcza. Diagnostyka serologiczna jest obecnie w dwóch etapach: początkowy oznacza test serologiczny, np. ELISA, test IIFT czy badanie jakościowe ELFA. W przypadku wyniku dodatniego, niezbędne jest wykonanie testu potwierdzającego – western blot. We wczesnym etapie choroby wykorzystywana jest też metoda PCR, umożliwiająca wykryć DNA bakterii, ale metoda ta pełni funkcję tylko przy wyszczególnionych objawach.

Z wyłączeniem klasycznie wykonywanych testów, niezwykle efektywny w diagnostyce choroby jest skaner F-Scan 4. Urządzenie to jest niezwykle precyzyjne i umożliwia wykonanie rezonansu. Wykorzystuje się go w wykrywaniu i terapii cyst, zakażeń grzybami, jak również w chorobie odkleszczowej.

Terapia boreliozy

Norma w dzisiejszych czasach w leczeniu boreliozy bazuje na podawaniu antybiotyków, które mają pokonać zakażenie bakterią. Zazwyczaj podaje się doksycyklinę lub amoksycyklinę przez trzy tygodnie lub dłużej. U ludzi wrażliwych na te antybiotyki, podaje się cefuroksym. Równocześnie z antybiotykami można też stosować środki, które przeciwdziałają objawom.

Obecnie boreliozę można też zwalczać plazmoterapią, używaną w metodzie dr Rife’a. Metoda ta ma miejsce głównie w USA, jednak jest już szansa leczenia w Polsce. Technika ta może być wspomagająca, jednak może być również jako wyłączna walka z chorobą. W technice Rife’a ma użycie generator plazmowy RPZ 14, który dochodzi do wszelkich tkanek organizmu, działając na bakterie w układzie krążenia, ale też te ukryte głębiej systemu nerwowego. Generator plazmowy RPZ 14 emituje równocześnie różnego rodzaju fale, w tym falę plazmatyczną, która działa na różne struktury komórkowe, np. te należące do bakterii wywołującej boreliozę. Fala plazmatyczna oddziałuje na bakterię, doprowadzając ją do rozpadu. W ten sposób generator plazmowy niszczy mikroorganizmy. Kuracja przy jego użyciu jest bardzo skuteczna, także w przypadku zachorowań odpornych na leki.

Kuracja generatorem RPZ 14 jest najskuteczniejsza przy minimum dziesięciu zabiegach. Podczas terapii należy pić dużą ilość wody, trzeba też należycie się wysypiać.

Gabinetów, w których leczy się boreliozę z wykorzystaniem jest dziś cała masa. Można znaleźć takie miejsce niedaleko siebie przez internet. Poniżej przedstawiono witrynę jednego z gabinetów: https://apiterapie.pl.

Wygrać z chorobą

Nie ulega wątpliwości, że borelioza to przykra choroba i walka z nią nie jest prosta. Ważna jest profilaktyka choroby. Kiedy jednak doszło do zakażenia, przy aktualnie stosowanych metodach można w porę zdiagnozować i od razu zacząć leczenie boreliozy.