Depresja w okresie jesiennym. Z czego wynika? Jak z nią walczyć?

Depresja to pojęcie wykorzystywane w psychiatrii do zdefiniowania stanów psychicznych o typowych symptomach. ostatnio coraz więcej mówi się o depresji sezonowej.

Depresja w okresie jesiennym - Vocs.plCzym jest “depresja” sezonowa?

Jest zaburzeniem afektywnym, które pojawia się zazwyczaj w okresie jesiennym. Gdy zaczyna się jesień, zmienia się świat. Zazwyczaj osoby czują się źle. Są apatyczni. Takie złe samopoczucie wynika ze zmianami w pogodzie. Dni są coraz krótsze, często pochmurne, otacza nas coraz mniej światła. Zbyt mała ilość Słońca niepoprawnie wpływa na człowieka. Jesienne oraz zimowe miesiące wywołują zmiany w przyrodzie oraz w przynoszą zmiany w organizmie człowieka. Procesy organizmu bardzo ożywione w czasie letnim i wiosennym spowalniają, przez co organizm człowieka ogranicza aktywność, żeby obniżyć energię konieczną do prawidłowego działania. Zmiany te wynikają niedoborem światła słonecznego, które oddziałuje idealnie na nasz mózg. Szczególnie niekorzystne oddziaływanie zauważa się w odniesieniu do samopoczucia.

Na co zwrócić uwagę?

Depresja sezonowa dokucza zazwyczaj określonych porach roku. Pacjenci uskarżają się na osłabienie i uczucie ogólnego rozbicia. Równie często towarzyszą symptomy określane jako brak siły co wywołuje obniżenie aktywności, niemoc do wstania z łóżka. Obserwowane są także problemy z apetytem oraz dużo innych symptomów. Pacjenci skarżą się na występujące uczucie przewlekłego zmęczenia. Często obserwuje się także obniżoną aktywność oraz brak energii.

Jak walczyć z depresją jesienną?

Depresji nie wolno bagatelizować. Część specjalistów zaleca rozpoczęcie leczenia światłem, którego zbyt mała ilość jest czynnikiem zaburzeń. Nie można jednak poprzestawać wyłącznie do wymienionej formy leczenia. Wsparcia szukać należy u specjalistów. Gdzie mogą szukać rady osoby, które zauważają u siebie symptomy depresji? Odpowiedź jest łatwa. Z radą przyjdzie psycholog. Bardzo istotne jest podjęcie dokładnej diagnozy stanu chorego. U wielu osób konieczne jest rozpoczęcie leczenia specjalistycznego, często także farmakologicznego.