Zakładanie działalności gospodarczej – co i jak?

Działalność gospodarcza jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla wielu osób. Posiada ona dużo zalet, ale należy pamiętać, że na przedsiębiorcy spoczywa również wiele obowiązków.

Działalność gospodarcza - Vocs.plWłasna firma- od czego zacząć?

Zanim otworzymy własną firmę musimy zastanowić się czym miałaby się ona zajmować? Podstawą będzie tu nasz pomysł na biznes. Ważne jest żeby wiedzieć w jakiej branży chcemy działać, a także do jakiej grupy docelowej skierowane będą działania realizowane przez naszą firmę. Gdy wiemy już co chcemy robić i w jaki sposób, wówczas można rozpocząć formalności konieczne do otworzenia własnej firmy. To już na starcie będzie konieczna merytoryczna wiedza, m. in. z zakresu opodatkowania, formy działalności gospodarczej itp.
Formalności krok po kroku

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie działalności w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. W tym celu trzeba złożyć specjalny wniosek CEIDG-1. Obecnie istnienie kilka możliwości złożenia druku. Tradycyjna forma- złożenie osobiście w urzędzie gminy bądź miasta. Można także wysłać wniosek listem poleconym, pod warunkiem, że jest on potwierdzony notarialni. Z pomocą przychodzą również nowe technologie, gdyż wniosek można złożyć elektronicznie. W tym przypadku dopuszcza się dwie formy: używając bezpiecznego podpisu kwalifikowanego lub z wykorzystaniem konta e-PUAP. Następnie należy zadbać o to, by nasza działalność dostała numer NIP oraz REGON. Są one niezbędne dla urzędów, gdyż nadają naszej działalności indywidualny charakter. Urzędy, takie jak Urząd Skarbowy czy ZUS wyróżniają naszą firmę właśnie dzięki podanym numerom. Następnym krokiem jest wybór sposobu opodatkowania. Tutaj przedsiębiorca ma 4 możliwości: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt oraz karta podatkowa. Sposób wybierana jest często w oparciu o przepisy szczegółowe. Gdy wymienione etapy są już za nami wówczas może rozpocząć właściwą działalność.