Dziecko nie czuje się dobrze wśród rówieśników – co robić?

Problem przemocy wśród dzieci staje się w ostatnim czasie bardzo istotnym zjawiskiem. Dużo rodziców rozmyśla w jaki sposób pomóc swojemu dziecku? Co zrobić żeby odnalazło się ono w klasie i poczuło się jej częścią?

Na co zwrócić uwagę?

Dziecko wśród rówieśników - Vocs.plJako rodzice powinniśmy uważnie obserwować nasze dzieci oraz dużo z nimi rozmawiać. Budowanie relacji z dzieckiem zaczyna się już w okresie niemowlęcym. Uwaga poświęcone naszym dzieciom procentuje zaufaniem, którym darzą nas one również w późniejszym okresie. Znając doskonale nasze dziecko, będziemy mogli zauważyć, że dzieje się z nim coś niedobrego. Wtedy będziemy mogli adekwatnie zareagować. Brak akceptacji ze strony środowiska rówieśniczego jest dla dziecka szalenie traumatycznym przeżyciem. Gdy nie jest akceptowane przez grupę, zazwyczaj pozostaje z boku. Nie angażuje się w wspólną pracę, zachowuje się jak duch. A wszystko to po to aby nie zwracać na siebie uwagi ponieważ boi się poniżania ze strony rówieśników. Takie zdarzenia mogą powodować, że dziecko zamknie się w sobie, będzie apatyczne.

Co zrobić aby pomóc dziecku?

Dużo rodziców szuka sposobu jak pomóc swojemu dziecku. Zadanie jest skomplikowane. Z ratunkiem może przyjść pedagog szkolny bądź wychowawca i ich rola jest znaczna, jednak jeśli brać pod uwagę pracę z całą grupą. Dojście do sedna problemu, które dokuczają naszemu dziecku może nie okazać się takie łatwe. Dużo rodziców decyduje się na indywidualną pracę psychologa, który w przyjaznych warunkach pomoże rozwikłać problem. Gdy sytuacja jest zaostrzona warto szukać ratunku gdzie indziej. Gabinet psychologiczny jest tym miejscem, gdzie zmartwieni rodzice poszukują pomocy dla swoich dzieci – http://www.balans.edu.pl.