Wizyta kominiarza – jak często wykonywać przeglądy instalacji?

Widok kominiarza powoduje, że wiele osób łapie się za guzik. Skąd taka reakcja? Otóż wiąże się to z wierzeniem, że kominiarz przynosi szczęście. Zostawiając dywagacje na temat przesądów, warto pamiętać, że zawód kominiarza jest bardzo potrzebny, a od jego pracy może zależeć zdrowie i życie niejednej osoby.

Kominiarz - Vocs.plCzym zajmuje się kominiarz?

Do fundamentalnych zadań kominiarza należy przegląd układów kominowych dymowych, spalinowych, a także wentylacyjnych, a także ich czyszczenie. Zawód kominiarza, jest zawodem rzemieślniczym. W związku z tym, można wyróżnić specyficzną hierarchię zawodową w tymże fachu. Na szczycie hierarchii stoi mistrz, następnie czeladnik, a na samym końcu jest uczeń- pomocnik. Uzyskanie zawodu kominiarza nie jest takie łatwe, należy bowiem ukończyć odpowiednią szkołę lub wystarczająco długo pracować na stanowisku pomocnika. W obu przypadkach należy następnie zdać egzamin czeladniczy, potwierdzający kwalifikacje.

Przegląd kominiarski

Odwiedziny kominiarza to nie tylko wymysł i przesada. Poza prawnym obowiązkiem realizowania przeglądu instalacji kominiarskich jest to także działanie szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców budynku. Sprawnie działający układ kominowy pozwala na poprawną cyrkulację powietrza. Związki szkodliwe dla życia ludzi są usuwane. Jeżeli układ kominowy nie będzie sprawny, wówczas nie ma możliwości prawidłowego odprowadzania szkodliwych czynników, przez co może dojść do tragedii. Od skuteczności całego układu zależy wiele, dlatego należy dobrze i regularnie wykonywać kontrole, a także zlecać je prawdziwym zawodowcom.

Jak często?

Zgodnie z ustawą, kontrola układu kominowego powinna być wykonywana co najmniej raz do roku. Jednak należy pamiętać, że sprawdzenie przewodów kominowych to jedno, natomiast także ważną kwestią jest ich odpowiednia utrzymanie.