Czy to już czas na pomoc specjalisty? – kryzys w związku/małżeństwie

Związek dwojga ludzi nigdy nie jest łatwy. Dwie osoby, o różnych temperamentach mieszkając pod jednym dachem muszą potrafić się porozumieć. A nie jest to banalne. Co zrobić, żeby znaleźć porozumienie?

Rozmawiajmy

Kryzys w związku - Vocs.plDużo specjaliści wskazują, że podstawą wszelkiego porozumienia jest rozmowa z małżonkiem. Jednak żeby dojść do porozumienia obie strony muszą wykazać chęć wypracowania kompromisu. Często zdarza się tak, że emocjonalne zaangażowanie komplikuje całą sytuację. Partnerzy nie zawsze umieją samodzielnie dojść do porozumienia. Nieugiętość wywołują zaostrzenie konfliktu. Praktyka pokazuje, że gdy dochodzi do kryzysu w związku wówczas szanse na porozumienie znacznie maleją. Wiele prób rozmowy kończy się kłótnią. Taka sytuacja gmatwać możliwość dogadania się. Wówczas życie razem staje się trudne. Gdy każda rozmowa kończy się awanturą, małżonkowie przestają się do siebie odzywać, mijają się, traktują jak powietrze. Problemy są nadal nierozwiązane. Wzajemne oskarżenia wywołują złość, a nawarstwianie złych emocji może doprowadzić do pojawienia się agresji słownej lub też fizycznej.

Pomoc specjalisty

Pogarszająca się sytuacja skłania część dorosłych do tego żeby szukać ratunku u specjalisty. Poradnia psychologiczna to miejsce, gdzie pracują osoby specjalizujące się w pomocy w ciężkich chwilach. Psycholog posiada odpowiednią wiedzę oraz wykształcenie, dzięki którym może pomóc dojść do porozumienia. Psycholodzy wskazują, że to nic złego korzystać z ich pomocy, a im szybciej podjęta zostanie decyzja o szukaniu pomocy, tym łatwiej będzie rozwikłać problemy zanim się one skumulują. Coraz więcej dorosłych ma problem z umiejętnością rozmowy, głównie jeśli rozmowy dotyczą emocji, a to powoduje, że komunikacja jest zaburzona. To właśnie w takich sytuacjach wskazywana jest terapia dla par, podczas której dorośli uczą się wyrażać i nazywać swoje uczucia. Dlatego nie warto czekać, aż problemy urosną do rozmiaru góry, tylko szukać pomocy na wczesnym etapie.