Nauka języków obcych. Kiedy dziecko może rozpocząć naukę?

Dużo rodziców zastanawia się kiedy ich dziecko może rozpocząć naukę języków? Wiele zależy od tego, w jaki sposób chcemy nasze dziecko “uczyć”.

Nauka języków obcych - Vocs.plNauka przez zabawę

Nie od dziś wiadomo, że podstawową działalnością podejmowaną przez dzieci jest zabawa. Maluchy są wręcz stworzone do tego żeby się bawić. To dlatego w przedszkolach, wszelkie zajęcia organizowane są w formie zabawy, a dzieci uczą się niejako przez przypadek. Nauka, przyswojona wiedza i umiejętności są w pewnym sensie “efektem ubocznym” zabawy. Nie inaczej wygląda kwestia nauki języków obcych. Nie można wskazać minimalnego wieku, który musi osiągnąć maluch, żeby rozpocząć naukę. To, czy dziecko będzie gotowe i nauka przyniesie pożądany efekt zależy przede wszystkim od tego czy sposoby nauczania będą dopasowane do umiejętności dziecka. Im młodsze dzieci, to i sposoby nauki będą inne.

Dzieci dwujęzyczne

Specyficzny wydźwięk pytania kiedy należy rozpocząć naukę języka z dzieckiem odnosi się do tzw. dzieci dwujęzycznych. Dzieci te od dnia narodzi wychowywane są w środowisku dwujęzycznym. Jest to częste zjawisko szczególnie w domach, w których stykają się różne narodowości. Wówczas rodzina posługują się dwoma językami. W takim układzie maluch od samego początku osłuchuje się z wieloma językami, przez co uczy się ich w sposób naturalny. Takie warunki udowadniają, że nie ma minimalnego wieku, od którego można rozpocząć naukę języków z dziećmi. Istotniejszym zagadnieniem jest fakt jak nasze dziecko będzie się uczyć. Jeśli forma będzie odpowiednia, dostosowana do wieku, wtedy maluch sprawnie nauczy się nawet języka obcego.