Coraz później decydujemy się na pierwsze dziecko – plusy i minusy późnego rodzicielstwa

Postanowienie o chęci posiadania dzieci w nieznanej przyszłości w tym momencie to żadna nowina. Wzrasta ilość osób, która decyduje się na dzidziusia później niż nasze matki lub babcie. Dlaczego doszło do takiej zmiany?

Późne rodzicielstwo

Pierwsze dziecko - Vocs.plMówiąc o późnym macierzyństwie trzeba mieć na myśli rodziców, którzy decydują się o pierwszym dziecku zdecydowanie później niż jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie uważa się, że termin późnego macierzyństwa odnosi się do matek, które skończyły przynajmniej 35 rok życia. Sporo osób zastanawia się czy późne rodzicielstwo jest bezpieczne? Dużo zależy od tego, jakie kwestie bierzemy pod uwagę. O późnym macierzyństwie mówi się także jako o dojrzałym. Osoby podejmując decyzję o dziecku doskonale wiedzą, czego oczekują, a ich postanowienie jest w pełni przemyślane. Z jakiego powodu ludzie tak późno decydują się na pierwszego potomka? Ankiety pokazują, że przesunięcie progu wieku wynika z chęci zagwarantowania ustabilizowanej pozycji materialnej. Ludzie przed podjęciem decyzji o dziecku, chcą ułożyć nie tylko dzieci, ale również swoją.

Zalety późnego macierzyństwa

Wiele osób wskazuje dużo zalet późnego rodzicielstwa. Wśród atutów bardzo często podawana jest dojrzałość emocjonalna, równowaga finansowa oraz ochronę materialną. Wszystkie te rzeczy są najwyższej wagi, gdyż pozwalają zająć wychowaniem dziecka się. Starsi rodzice raczej angażują się w proces wychowania.

Problemy późnego rodzicielstwa

Dojrzałe macierzyństwo to jednak nie tylko zalety, ponieważ ma powiązanie także z licznymi problemami. Duże znaczenie mają tu kwestie związane z biologicznym cyklem rozwoju człowieka. Im przyszła mama jest starsza, tym większe ryzyko powikłań. Decydując się na dziecko późno, trzeba mieć świadomość, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko komplikacji. Nawet utrzymanie ciąży może stanowić niemały problem. Wzrasta również ryzyko innych komplikacji, takich jak: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, martwe urodzenia, przedwczesny poród. U pań po 40 roku życia znacznie wzrasta ryzyko poważnych wad wrodzonych płodu, w tym zespołu Downa, problemów z sercem i innych.