Jak przygotować ogród do zimy?

Ogród dla wielu ludzi jest miejscem wymarzonym. Funkcje ogrodów zmieniły się w ostatnich latach. Nie jest to już wyłącznie miejsce, w którym uprawiane są warzywa. Coraz częściej do urządzenia ogrodu przywiązujemy bardzo dużą uwagę, wybierając nie tylko wyjątkową roślinność, ale także meble ogrodowe. Wszystkie te elementy sprawiają, że ogród jest miejscem przytulnym, w którym czujemy się tak samo dobrze jak w domu. Jak przygotować ogród do zimy?

Okrywanie roślin

Przygotowanie ogrodu do zimy - Vocs.plWiele roślin, które rosną w naszych ogrodach dość dobrze znosi warunki zimowe. Specjalnej ochrony wymagają te rośliny, dla których naturalnym środowiskiem jest klimat nieco cieplejszy. Takie rośliny mogą nie przeżyć nawet niewielkich mrozów. Również rośliny młode, jakie zostały posadzone jesienią, mogą mieć problem z przetrwaniem pierwszej zimy. W tym drugim przypadku chodzi o to, że młode rośliny nie zdążyły jeszcze wykształcić pełnego układu korzeni, przez co są znaczniej narażone na gruntowe przymrozki. Główną zasadą jest dostarczenie roślinom przed zimą dużej ilości wody, którą będą mogły zgromadzić na trudny zimowy czas. Działanie to szczególnie ważne jest dla roślin zimozielonych. Gatunki te należy podlewać również zimą, ponieważ mocno świecące zimowe słońce może wywołać jeszcze więcej szkód niż mróz. Jesienią sporo roślin w naszym ogrodzie należy okryć. Jednak działanie to należy zrealizować dopiero wówczas gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 5 stopni Celsjusza. Nie wolno przykrywać roślin i krzewów wcześniej, ponieważ wyższa temperatura powietrza sprawi, że okryte rośliny mogą zacząć gnić. Rośliny nie mają wówczas szans na przetrwanie do wiosny, szczególnie, że wśród zbyt wcześnie okrytych roślin występują doskonałe warunki do tego żeby w okryciu znalazły kryjówkę różne gryzonie.

Zabezpieczenie pni

Gdy mamy drzewa o korze gładkiej i ciemnej, należy pamiętać, że jest ona narażona na pękanie. Słońce, a następnie mróz działają bardzo niekorzystnie na zdrowie drzewa. Pęknięcia są doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów, które wywołują liczne choroby. Dlatego pamiętać o zabezpieczeniu konarów np. wapnem ogrodniczym, albo matą słomianą lub włókniną.