Studia podyplomowe. Warto czy nie?

Studia podyplomowe - Vocs.plPo ukończeniu szkoły średniej dużo osób decyduje się na kontynuowanie nauki na uczelniach wyższych. Dla niektórych dalsza nauka jest decyzją dobrowolną, która jest spowodowana chęcią pogłębienia posiadanej wiedzy. Jednak niektóre zawody wymagają specjalnych kompetencji, potwierdzających prawo wykonywania zawodu. Tak jest np. w przypadku lekarzy, prawników czy nauczycieli. Ukończenie studiów wyższych nie musi oznaczać zakończenia edukacji, gdyż dużo osób decyduje się na dalszą naukę, rozpoczynając studia podyplomowe.

Dlaczego idziemy na studia podyplomowe?

Powodów jest sporo. Częstym powodem jest konieczność uzupełnienia swoich kompetencji, niezbędnych w pracy zawodowej. Jednak nie zawsze. Coraz częściej powody rozpoczęcia edukacji na studiach podyplomowych wynika ze zmiany branży. Sporo osób zastanawia się czy warto podejmować trud? A jeżeli tak, to które studia podyplomowe wybrać?

Plusy i minusy kontynuacji nauki

Dużym plusem studiów podyplomowych jest fakt, że trwają one bardzo krótko. Najczęściej jest to 1,5 roku do maksymalnie 2 lat i wykształcenie uzupełnione. Dla kontrastu można wskazać ważny czynnik, który zniechęca – są to czynniki finansowe. Studia podyplomowe to nie mały wydatek i sporo osób musi dobrze rozplanować opłaty, by móc pozwolić sobie na dodatkowe obciążenie. Te dwa czynniki powinny być podstawą analizy korzyści, które wynikają z faktu rozpoczęcia dodatkowych studiów. Odpowiedź na pytanie czy należy iść na studia podyplomowe nie jest łatwa. Wiele zależy bowiem od przyczyn, które przyświecają podjęciu decyzji. Z jakiego powodu muszę kontynuować naukę? Jeśli decyzja związana jest z pracą zawodową, podniesienie kwalifikacji może wiązać się dla nas z wymiernymi korzyściami, w postaci podwyżki, awansu itp. Wówczas jest to rewelacyjna inwestycja we własną przyszłość.