Temperatura podczas snu w pomieszczeniu. Jaka jest korzystna?

Sen to doskonały sposób na regenerację organizmu. Jednak aby organizm mógł się całkowicie zregenerować należy zadbać o należyte warunki.

Temperatura podczas snu - Vocs.plCzym jest zdrowy sen?

Zdrowy sen jest to stan, podczas którego organizm może całkowicie się zregenerować. Aby było to możliwe, trzeba respektować istotne zasady. Wśród podstawowych wymienia się korzystną temperaturą otoczenia w pokoju podczas snu. Organizm odpoczywa najlepiej jeżeli temperatura jest niższa. I nie chodzi tu tylko o komfort osoby. Chłodniejsze otoczenie jest korzystne dla zdrowia.

Ciepło – wróg dobrego snu

Gdy na zewnątrz zapada pora jesienna czy zimowa sporo ludzi decyduje się wyciągnięciu zimowej kołdry lub koca, a często również ciepłej piżamy. Takie warunki nie sprzyjają naszemu organizmowi. Sprawiają, że w ciągu dnia możemy czuć się zmęczeni. Gdy temperatura w sypialni przekracza 21 stopni wówczas organizm nie ma możliwości prawidłowo odnawiać sił. Duża temperatura w otoczeniu blokuje produkowanie melatoniny, a także kortyzolu, co może wywoływać obniżenie ochoty do jedzenia. Spanie w złych warunkach wywołuje także problemy o cechach zaburzeń depresyjnych.

Pożądane warunki do spania

Poprawna temperatura do regeneracji powinna wahać się w zakresie od 15 do 19 stopni. Dlaczego? W niższej temperaturze organizm człowieka bardziej komfortowo odpoczywa. Nie zostają uruchamiane procesy termoregulacji. Ponadto jeżeli okryjemy się za dużą warstwą kocy możliwość ruchów zostaje mocno skrępowana. Wówczas organizm nie regeneruje się prawidłowo. Niższa temperatura pozwala rano wstać.