Zamiana na opony zimowe. Dlaczego warto zainwestować?

Jeszcze kilkanaście lat temu dużą popularnością cieszyły się opony wielosezonowe. Na szczęście coraz więcej ludzi, zdaje sobie sprawę z konieczności inwestowania w opony zimowe.

Dlaczego warto inwestować w opony zimowe?

Zamiana na opony zimowe - Vocs.plOgumienie wielosezonowe nie było dobrym rozwiązaniem. Warunki atmosferyczne zimą i latem bardzo różnią się od siebie. Ciężko byłoby wymyślić opony, które zdałyby egzamin zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie przede wszystkim składem mieszanki gumowej, z jakiej wykonany jest bieżnik. Opony letnie zupełnie nie sprawdzą się obniżonej temperaturze. Już przy około 7 stopniach będą twardnieć, a im mniejsza temperatura, tym guma będzie twardsza. Właściwości gumy zmieniają się, w wyniku czego opony tracą przyczepność. W oponach zimowych wykorzystano całkowicie inną technikę wykonania. Wyjątkowa budowa zapewnia lepszą przyczepność, dzięki czemu opony lepiej trzymają się drogi, zapewniając większe bezpieczeństwo. Ta oryginalna budowa opony odnosi się do specjalnej budowy bieżnika, dzięki której opona zachowuje elastyczność również w niskich temperaturach. Ponadto w oponach zimowych zastosowano nacięcia, tzw. lamele, które służą do tego, aby stabilniej utrzymać samochód na drodze pełnej śniegu i śliskiej. Zamiana na opony zimowe spowoduje, że droga hamowania na zaśnieżonej drodze zdecydowanie się skróci.

Zmiana opon – to już czas!

Z założeniem opon letnich na zimowe nie należy czekać aż do zimy i pierwszych opadów śniegu. Opony letnie nie zdają egzaminu już gdy temperatura spada do około 7 stopni. Opona letnia w niskich temperaturach całkowicie się nie sprawdzi, przez co nie zapewni odpowiedniego bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że opony zimowe należy mieć na wszystkich czterech kołach. Nie wolno ograniczać na wymianie opon np. na jednej osi. Przyczepność między oponami letnimi i zimowymi będzie tak duża, że taka mieszanka nie ma możliwości bezpiecznie utrzymać się na drodze.